Tatry počas sviatočného víkendu

Počas sviatkov budeme aj v Tatrách zobliekať vetrovky. Má byť slnečno, teplo, vo Vysokých a Západných Tatrách mierne a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo. No fúkať má silný vietor, na ktorý si treba dávať pozor najmä na túrach.

Vo veľhorách nás čakajú krásne sviatky. Dnes sa síce slniečko miestami bude skrývať za oblakmi, ale postupne sa vyjasní a návštevníci Tatier si budú môcť užívať v osadách i kopcoch hrejivé lúče slnka. Stredisko lavínovej prevencie vyhlásilo výstrahu pred lavínovým nebezpečenstvom, no vo Vysokých a Západných Tatrách pôjde mierne a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo.

Na hrebeňoch hôr má fúkať búrlivý južný vietor rýchlosťou 25 metrov za sekundu. Horská záchranná služba upozorňuje turistov a skialpinistov, že povrch snehu v najvyšších polohách je tvrdý aj zľadovatený, preto hrozí nebezpečenstvo úrazu. A napriek tomu, že v kalendári je jar, v horách treba mať kompletnú zimnú výstroj.

Stále platí, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzavretá, prevádzkujú ju iba počas víkendov. Za Hrebienkom je v smere na Rainerovu chatu strhnutá časť chodníka, hrozí tam ďalší zosuv, odporúča sa použiť spodný chodník okolo Bilíkovej chaty.  Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný.

V Západných Tatrách je zelený turisticky značený chodník Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre popadané stromy je ťažko priechodný aj turisticky značených chodník z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári tiež upozorňujú, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Mária Šafáriková Rajtárová

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 30

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu