Ilustračné foto:  Pixabay

Zimná lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách sa rozbieha. Prvých lyžiarov lanovky a vleky už vyviezli. Majú sa už na svoj čas pripravovať aj bežkári? Aj o tom hovoríme s odborným referentom pre šport mesta Vysoké Tatry Petrom Véghom.

Koľko kilometrov bežeckých tratí je vo Vysokých Tatrách? A aká je ich dĺžka v blízkom okolí tatranských stredísk?

V regióne Vysoké Tatry si môžete počas zimnej sezóny vyskúšať viac ako 75 km upravovaných bežeckých tratí. Najväčším strediskom bežeckého lyžovania je Štrbské Pleso. Ponúka 8 profesionálne upravovaných bežeckých okruhov v dĺžke od 0,7 do 5 km. Areál bežeckého lyžovania je vďaka umelému zasnežovaniu možné využívať počas celej zimnej sezóny. Strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a ich okolie ponúkajú spolu 42 km bežeckých tratí v dĺžke od 0,4 do16 km.  

Odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh. Foto: archív PV

Rozdeľme si ich podľa náročnosti. Kde a aká je dĺžka tratí pre športových, kondične zdatnejších bežcov?

Na Štrbskom Plese je takouto Šprintérska trať (1,6 km), Andelova trať (2 km), potom trasa Okolo slepého plesa (2,5 km) a všetky tri, ktoré vedú do Furkotskej doliny. V Tatranskej Lomnici sa ako stredne náročné vnímajú Hlboká (2,7 km) a Kolbisko (2,4 km). V Starom Smokovci bežkári za takéto považujú trasy Nový Smokovec – Vyšné Hágy a späť (16 km), Tatranská Polianka – Okruh (2 km) a Nová Polianka – Okruh (2 km).

A aký výber majú vo Vysokých Tatrách rodiny s deťmi? Ktoré trate by ste im predovšetkým odporúčali?     

Pre rodiny s deťmi sú vhodné trasy v Tatranskej Lomnici na Kolbisku a Starolesnianskych lúkach a vo Vyšných Hágoch na futbalovom ihrisku pri škole. Ide o kratšie trasy s rovinatým profilom, prípadne len s malým prevýšením.

Niektoré bežecké trasy sú určené aj na rôzne súťaže. Ak si chcete na nich zašportovať, treba si vopred zistiť informácie, či sa váš plán dá zrealizovať. Foto: archív mesta VT

Bežkári si dnes vyberajú aj podľa toho, ktoré trasy sú určené pre klasický štýl a ktoré pre tzv. korčuliarsky. Viete tatranskú bežkársku ponuku rozdeliť podľa týchto kritérií?

Na všetky trasy v stredisku Štrbské Pleso budú môcť vybehnúť vyznávači oboch štýlov. Podobne je tomu na všetkých trasách v Tatranskej Lomnici s výnimkou Starolesnianskych lúk – na nich bude klasická stopa. Z vymenovaných trás v Starom Smokovci je aj pre korčuliarov určená trasa z Nového Smokovca do Vyšných Hágov a Tatranská Polianka – Okruh.

Lyžiarska sezóna v Tatrách ešte iba štartuje. Dá sa odhadnúť, kedy si budú môcť bežkári naplánovať prvé kilometre v stope? A kde

Vo Vysokých Tatrách nemáme umelo zasnežované bežkárske areály, preto sa ťažko dá predvídať, kedy sa presne sezóna začne. Obvykle to býva začiatkom januára.

Čo treba na to, aby sa sezóna v Tatrách pre bežkárov začala v celom zábere?

Bežkárska sezóna je u nás závislá od prírodného snehu, takže, samozrejme, počasie bude hrať kľúčovú rolu.

Bude mať tohtoročná bežkárska sezóna oproti minulej nejaké novinky?

Najväčšou novinkou je spoplatnený bežecký areál na Štrbskom Plese. Obec Štrba zverejnení podrobné informácie o procese výberu a fungovania areálu spolu s cenníkom. Ďalšou novinkou je zasnežovanie vybraných trás v strediskách Tatranská Lomnica a Starý Smokovec a nová bežecká trasa: Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina. Už v jesenných mesiacoch začali prípravy na vylepšení bežkárskych trás v Novej Polianke a máme aj  dlhodobejšiu víziu ďalšieho rozvoja bežeckého lyžovania vo Vysokých Tatrách, ktorú budeme postupne napĺňať.

Časť bežkárov uprednostňuje samotu a turistické tempo. Aj pre nich majú Vysoké Tatry dostatok bežeckých možností. Foto: archív mesta VT

Bežkári sa radi prejdú aj po neupravených trasách. Ktoré by ste im odporúčali?

Všetko záleží od množstva prírodného snehu. Ak budú dobré podmienky, tých možností na lúkach a turistických chodníkoch je na bežecké lyžovanie neúrekom.

A vy osobne, máte nejakú svoju obľúbenú? Favorita, ktorého odporúčate svojim známym, priateľom, začiatočníkom…? Prečo práve tento výber?

Začiatočníkom by som určite odporúčal Kolbisko v Tatranskej Lomnici a veľmi pekné bežkovanie je na Starolesnianskych lúkach, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na štíty Tatier a sú ľahko dostupné aj z Tatranskej Lomnice.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.1 / 5. 36

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu