Na najvyšší vrch Nízkych Tatier sa môžeš vybrať z viacerých strán, no my sme si vybrali tu najzaujímavejšiu  – z juhu – z parkoviska Trangoška. Toto malebné parkovisko nájdeš v obklopení hôr a nádhernej prírody. Priamo na Trangoške  je smerovník – cesta je jasná po zelenej popri potôčiku Bystrianka.

C0002T01
C0004T01

Ak ti dnešná túra príde jednoduchá, máš možnosť pri chate Zázvor naložiť si na chrbát i jedno poleno. Na Štefáničke ťa zaň čaká odmena v podobe horúceho čaju, nič nie je predsa zadarmo. Samotná túra nie je náročná, no čakaj, že sa aj zapotíš. Stúpanie začne už takmer od štartu a trasou sa bude len stupňovať. Urob si prestávku pri smerovníku k Jaskyni mŕtvych netopierov a vyber sa opäť hore. Načerpaj sily, pretože najťažšia časť celej trasy je pred tebou, tep ti možno vyskočí na maximálne hodnoty, no odmenou ti budú nádherné výhľady do Trangošskej doliny a na lanovku, ktorú by si teraz isto rád využil.

C0008T01
C0095T01

Po takmer dvoch hodinách stúpania máš pred sebou Chatu M.R. Štefánika. – občerstvi sa a kochaj sa krásnymi pohľadmi. Teraz začína zábava – vykračuj si pod hrebeňom tentokrát smerom vľavo po červenej – smerom na Krúpové sedlo. Zelené peklo plné komárov a hmyzu vystrieda more balvanov. Ak budeš mať veľké šťastie (ako my) podarí sa ti zazrieť aj kamzíka či svišťa. Z Krúpoveho sedla to máš hore už len za polhodinu. Na vrchu sa nezabudni odfotiť pri dvojkríži, ktorý je predsa ikonou tohto vrchu! Z výhľadov ťa možno najviac prekvapí slovenské more pod horami – Liptovská Mara.

C0011T01
C0064T01

Naspäť sa môžeš vybrať rovnakou trasou, no my sme sa rozhodli ísť smerom na Chopok, kde sa môžeš občerstviť, a ak máš šťastie (my sme už nemali), uľahčiť si trasu môžeš lanovkou či už smer Sever, alebo Juh (naspať k parkovisku). My sme sa vybrali pešo zostupom k hotelu Srdiečko. Cestu nám spestrovali pískania svišťov. Nebo sa nad nami začínalo už zaťahovať, ale k autu sme prišli načas.

C0083T01

Pri každej túre, aj tej jednoduchšej je dôležité sa poistiť. Zdravotná poisťovňa Dôvera poskytuje svojím poistencom zľavu až 15% na poistenie do hôr. A to sa veru oplatí!

C0136T01
C0181T01
C0186T01
Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu